Σάββατο, 20 Απριλίου 2024

« Υποβολή αιτήσεων παραίτησης λόγω συνταξιοδότησης εκπαιδευτικών Δ.Ε. και μελών ΕΕΠ-ΕΒΠ σχολικού έτους 2023-2024

Όσοι εκπαιδευτικοί επιθυμούν να συνταξιοδοτηθούν με τη λήξη του τρέχοντος σχολικούέτους, θα πρέπει να υποβάλουν τη μία και μοναδική αίτηση παραίτησης λόγω συνταξιοδότησης, αυτοπροσώπως  στην οικεία Διεύθυνση Εκπαίδευσης ή ηλεκτρονικά μέσω  gov.gr , από την Πέμπτη 01-02-2024 έως και την Δευτέρα 12-02-2024, η οποία θεωρείται ότι έχει γίνει αποδεκτή και λύεται αυτοδικαίως η υπαλληλική σχέση την 31 Αυγούστου 2024 .

Δικαίωμα ανάκλησης  της αίτησης παραίτησης δίδεται μέσα σε αποκλειστική προθεσμία ενός μήνα από την ημερομηνία υποβολής της αίτησης παραίτησης.

ΠΑΡΑΙΤΗΣΕΙΣ ΕΚΠΑΙΔΕΥΤΙΚΩΝ Δ.Ε. ΚΑΙ ΜΕΛΩΝ Ε.Ε.Π.-Ε.Β.Π. ΛΟΓΩ ΣΥΝΤΑΞΙΟΔΟΤΗΣΗΣ ΜΕ ΤΗ ΛΗΞΗ ΤΟΥ ΤΡΕΧΟΝΤΟΣ ΣΧΟΛΙΚΟΥ ΕΤΟΥΣ 2022-2023

Όσοι εκπαιδευτικοί επιθυμούν να συνταξιοδοτηθούν με τη λήξη του τρέχοντος σχολικού έτους, θα πρέπει να υποβάλουν τη μία και μοναδική αίτηση παραίτησης λόγω συνταξιοδότησης, από την Τετάρτη 01-02-2023 έως και τη Δευτέρα  13-02-2023  η οποία θεωρείται ότι έχει γίνει αποδεκτή και λύεται αυτοδικαίως η υπαλληλική σχέση την 31 Αυγούστου 2023.

Συμπληρωματικές οδηγίες ηλεκτρονικής υποβολής αίτησης παραίτησης εκπαιδευτικών λόγω συνταξιοδότησης με τη λήξη του τρέχοντος σχολικού έτους 2021-2022

Για διευκόλυνση των εκπαιδευτικών που επιθυμούν να υποβάλλουν αίτηση παραίτησης λόγω συνταξιοδότησης κατά τις ισχύουσες προθεσμίες, σας ενημερώνουμε αναλυτικά για τη διαδρομή που πρέπει να ακολουθήσουν για την έκδοση της ηλεκτρονικής υπεύθυνης δήλωσης μέσω του gov.gr

ΠΑΡΑΙΤΗΣΕΙΣ ΕΚΠΑΙΔΕΥΤΙΚΩΝ ΛΟΓΩ ΣΥΝΤΑΞΙΟΔΟΤΗΣΗΣ ΜΕ ΤΗ ΛΗΞΗ ΤΟΥ ΤΡΕΧΟΝΤΟΣ ΣΧΟΛΙΚΟΥ ΕΤΟΥΣ 2021-2022

Όσοι εκπαιδευτικοί επιθυμούν να συνταξιοδοτηθούν με τη λήξη του τρέχοντος σχολικούέτους, θα πρέπει να υποβάλουν τη μία και μοναδική αίτηση παραίτησης λόγω συνταξιοδότησης, από την Τρίτη 01-02-2022 έως και την Παρασκευή  11-02-2022  η οποία θεωρείται ότι έχει γίνει αποδεκτή και λύεται αυτοδικαίως η υπαλληλική σχέση την 31 Αυγούστου 2022.

Η υποβολή της αίτησης παραίτησης ή/και ανάκληση αυτής, προς την Διεύθυνσή μας, θα γίνει  ηλεκτρονικά μέσω της ενιαίας ψηφιακής πύλης της Δημόσιας Διοίκησης (gov.gr), του Υπουργείου Ψηφιακής Διακυβέρνησης.

ΚΑΤΑΛΗΚΤΙΚΕΣ ΗΜΕΡΟΜΗΝΙΕς ΑΝΑΚΛΗΣΗΣ ΑΙΤΗΣΕΩΝ ΠΑΡΑΙΤΗΣΗΣ ΛΟΓΩ ΣΥΝΤΑΞΙΟΔΟΤΗΣΗΣ

Σας ενημερώνουμε ότι όσοι εκπαιδευτικοί επιθυμούν να παραμείνουν στην υπηρεσία,  πρέπει να κάνουν ανάκληση της αρχικής αίτησης παραίτησης μέσα σε ένα μήνα από την ημερομηνία υποβολής της (π.χ αρχική αίτηση 19-02-2021 καταληκτική ημερομηνία ανάκλησης 18-03-21). Εάν η ημερομηνία ανάκλησης συμπίπτει με σαββατοκύριακο ή αργία, μεταφέρεται την αμέσως επόμενη εργάσιμη ημέρα.

Η υποβολή της αίτησης ανάκλησης προς την Διεύθυνσή μας, θα γίνει  ηλεκτρονικά μέσω της ενιαίας ψηφιακής πύλης της Δημόσιας Διοίκησης (gov.gr), του Υπουργείου Ψηφιακής Διακυβέρνησης.

Στο ελεύθερο κείμενο της υπεύθυνης δήλωσης να αναγράφεται ότι: « ανακαλώ την με αρ.πρωτ. …./ αρχική μου αίτηση παραίτησης », στη συνέχεια να αποσταλεί στο e-mail της Διεύθυνσής μας  ( Αυτή η διεύθυνση ηλεκτρονικού ταχυδρομείου προστατεύεται από τους αυτοματισμούς αποστολέων ανεπιθύμητων μηνυμάτων. Χρειάζεται να ενεργοποιήσετε τη JavaScript για να μπορέσετε να τη δείτε. ) και να επιβεβαιωθεί τηλεφωνικά η ορθή αποστολή της στα τηλ. 2631050057 ή 2631050069.

Παραιτήσεις εκπαιδευτικών λόγω συνταξιοδότησης με τη λήξη του τρέχοντος σχολικού έτους 2020-21

Όσοι εκπαιδευτικοί επιθυμούν να συνταξιοδοτηθούν με τη λήξη του τρέχοντος σχολικούέτους, θα πρέπει να υποβάλουν τη μία και μοναδική αίτηση παραίτησης λόγω συνταξιοδότησης, από την Τετάρτη 17-02-2021 έως και την Τετάρτη 10-03-2021, με δικαίωμα ανάκλησής της μέσα σε αποκλειστική προθεσμία ενός μήνα από την ημερομηνία υποβολής της,  όπως ορίζεται στην παρ.2 του άρθρου 46 του Ν.4777/2021 (ΦΕΚ 25τ.Α’/17-02-2021).

Η υπαλληλική σχέση θα λυθεί αυτοδίκαια από την υπηρεσία μας με τη λήξη του τρέχοντος σχολικού έτους (31-08-2021).

ΣΥΝΤΑΞΙΟΔΟΤΗΣΕΙΣ

Παραιτήσεις εκπαιδευτικών Πρωτοβάθμιας και Δευτεροβάθμιας Εκπαιδευσης

ΕΝΗΜΕΡΩΣΗ ΓΙΑ ΤΟΝ ΤΡΟΠΟ ΚΑΤΑΘΕΣΗΣ ΤΩΝ ΑΙΤΗΣΕΩΝ ΠΑΡΑΙΤΗΣΗΣ ΕΚΠΑΙΔΕΥΤΙΚΩΝ Δ.Ε. ΣΧΟΛΙΚΩΝ ΜΟΝΑΔΩΝ ΑΡΜΟΔΙΟΤΗΤΑΣ ΜΑΣ ΚΑΤΑ ΤΙΣ ΙΣΧΥΟΥΣΕΣ ΠΡΟΘΕΣΜΙΕΣ 01-04-2020 ΕΩΣ ΚΑΙ 10-04-2020

Λόγω της υφιστάμενης κρίσης και με σκοπό την αποφυγή συνωστισμού σε κλειστούς χώρους, δίνεται η δυνατότητα  στους εκπαιδευτικούς που επιθυμούν να υποβάλουν αίτηση παραίτησης η οποία θα συνοδεύεται από φωτοτυπία ταυτότητας,  αφού την συμπληρώσουν  με τα στοιχεία τους, ημ/νία και υπογραφή, να την αποστείλουν  ΑΠΟΚΛΕΙΣΤΙΚΑ ΚΑΙ ΜΟΝΟ στο email (mail@dide.ait.sch,gr)  της Διεύθυνσής μας, ΜΟΛΙΣ ΠΑΡΑΛΗΦΘΕΙ ΑΠΟ ΕΜΑΣ ΘΑ ΑΠΟΣΤΑΛΕΙ ΑΠΑΝΤΗΤΙΚΟ MAIL .

Για πληροφορίες: 2631050048 και 2631050049

Η σχετική αίτηση να συνοδεύεται με φωτοτυπία της αστυνομικής σας ταυτότητας

Παραιτήσεις εκπαιδευτικών λόγω συνταξιοδότησης με τη λήξη του τρέχοντος σχολικού έτους 2019-20

Όσοι εκπαιδευτικοί επιθυμούν να συνταξιοδοτηθούν με τη λήξη του τρέχοντος σχολικούέτους, θα πρέπει να υποβάλουν τη μία και μοναδική αίτηση παραίτησης λόγω συνταξιοδότησης, το πρώτο δεκαήμεροτου Απριλίου, από 01-04-2020 έως και 10-04-2020 με δικαίωμα ανάκλησής της εντός μηνός από την ημερομηνία υποβολής της στην υπηρεσία μας.

Παραιτήσεις εκπαιδευτικών λόγω συνταξιοδότησης με τη λήξη του τρέχοντος σχολικού έτους 2018-19

Όσοι εκπαιδευτικοί επιθυμούν να συνταξιοδοτηθούν με τη λήξη του τρέχοντος σχολικού έτους, θα πρέπει να υποβάλουν τη μία και μοναδική αίτηση  παραίτησης λόγω συνταξιοδότησης , το πρώτο δεκαήμερο του Απριλίου, από 01-04-2019 έως και 10-04-2019, σύμφωνα με το άρθρο 148 του Ν.3528/07 και  την παρ. 2 του άρθρου 33 του Ν.4386/16, με δικαίωμα ανάκλησής  της  μέσα σε αποκλειστική προθεσμία ενός μήνα από την ημερομηνία υποβολής της. Η υπαλληλική σχέση θα λυθεί αυτοδίκαια από την υπηρεσία μας με τη λήξη του σχολικού έτους (31-08-2019).