Κυριακή, 28 Απριλίου 2024

Εθελοντική αιμοδοσία του 2ου ΕΠΑΛ Αγρινίου

Από το 2ο ΕΠΑΛ Αγρινίου λάβαμε το παρακάτω δελτίο τύπου:

Η εθελοντική αιμοδοσία είναι πράξη αγάπης και αλληλεγγύης προς τον πάσχοντα συνάνθρωπό μας. Στις ιδιαίτερα δύσκολες εποχές που βιώνουμε, ενέργειες όπως η αιμοδοσία, αποδεικνύουν περίτρανα ότι ο «άνθρωπος» είναι παρών.

Γιατί το Αίμα Μόνο Χαρίζεται

Οι μαθητές του 2ου ΕΠΑ.Λ. Αγρινίου το απέδειξαν έμπρακτα την Τετάρτη 5 Δεκεμβρίου 2012 με την αθρόα συμμετοχή τους στην εθελοντική αιμοδοσία -32 φιάλες αίματος- που οργάνωσε το σχολείο, σε συνεργασία με το τμήμα Αιμοδοσίας του Νοσοκομείου Αγρινίου.
Επισημαίνουμε ότι οι εκπαιδευτικοί του σχολείου μας κα. Θεοδωροπούλου Ειρήνη, κα Δηλημήτρου Κλεονίκη, και κα. Κουρελή Βασιλική σε συνεργασία με την Πρόεδρο των Αιμοδοτών Ν. Αιτωλ/νίας κα Παπαγιάννη Σπυριδούλα και κλιμάκιο του Νοσοκομείου οργάνωσαν και διεκπεραίωσαν άψογα την αιμοδοσία.